[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 27-36 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش سرمایه اجتماعی، عدالت سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی در پیش‌بینی سلامت سازمانیه پرستاران
زهره عالی‌نسب، حمید شفیع‌زاده#، شیوا ممیز
#دانشیار، گروه مدیریت آموزشی، واحد گرمسار، دانشگاه آزاد اسلامی، گرمسار، ایران
چکیده:   (582 مشاهده)
مقدمه: سلامت سازمانی عامل مهمی در اثربخشی بیمارستان است؛ بنابراین بررسی عوامل مرتبط با سلامت سازمانی با هدف بهبود آن به معنی موفقیت سازمان در آینده است.
هدف: هدف این پژوهش بررسی نقش سرمایه اجتماعی، عدالت سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی در پیش‌بینی سلامت سازمانی از دیدگاه پرستاران بود.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نظر هدف کاربردی و از نظر روش توصیفی-تحلیلی از نوع مقطعی بود. جامعه پژوهش پرستاران بخش‌های عمومی شاغل در بیمارستان‌های شهر ورامین در سال 1396 بودند که براساس جدول کرجسی و مورگان 200 پرستار با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شد. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه‌های سرمایه اجتماعی (پاژاک، 2006)، عدالت سازمانی (نیهوف و مورمن، 1993)، رفتار شهروندی سازمانی (اسمیت و همکاران، 1983) و سلامت سازمانی (هوی و فلدمن، 1987) که به‌طور هم‌زمان به پرستاران داده شد در مدت یک ماه جمع‌آوری و پایایی آن‌ها با استفاده از روش آلفای کرونباخ به‌ترتیب 84/0، 89/0، 77/0 و 86/0 محاسبه شد. برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS21 و روش‌های همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه با مدل هم‌زمان استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد سرمایه اجتماعی (0/296=r)، عدالت سازمانی (0/507=r) و رفتار شهروندی سازمانی (0/214=r) با سلامت سازمانی رابطه مثبت و معنی‌دار داشتند. همچنین متغیرهای پیش‌بین به‌طور معنی‌داری توانستند 6/46 درصد از سلامت سازمانی را پیش‌بینی کردند که سهم عدالت سازمانی بیشتر از سایر متغیرها بود (0/01>P).
نتیجه‌‌گیری: نتایج حاکی از اهمیت سرمایه اجتماعی، عدالت سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی در پیش‌بینی سلامت سازمانی بود؛ بنابراین مدیران و مسؤولان بیمارستان‌ها می‌توانند از طریق رعایت عدالت و انصاف و تقویت سرمایه اجتماعی و رفتار شهروندی سازمانی به کمک کارگاه‌های آموزشی زمینه افزایش سلامت سازمانی را فراهم کنند.
واژه‌های کلیدی: سرمایه اجتماعی، عدالت سازمانی، رفتار شهروندی سازمانی، سلامت سازمانی، پرستاران
متن کامل [PDF 307 kb]   (162 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

AliNasab Z, Shafizadeh# H, Momayez S. The role of social capital, organizational justice and organizational citizenship behavior in predicting organizational health. مدیریت پرستاری. 2018; 7 (2) :27-36
URL: http://ijnv.ir/article-1-548-fa.html

عالی‌نسب زهره، شفیع‌زاده# حمید، ممیز شیوا. نقش سرمایه اجتماعی، عدالت سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی در پیش‌بینی سلامت سازمانیه پرستاران. فصلنامه مديريت پرستاري. 1397; 7 (2) :27-36

URL: http://ijnv.ir/article-1-548-fa.htmlدوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897