[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 96 1396 ) ::
جلد 6 شماره 3 و 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر غیر مستقیم باز بودن به تجربه و عملکرد شغلی پرستاران: میانجیگر های شخصیت پویا، برازندگی حرفه ای و موفقیت شغلی ادراک شده
خانم سمیه زائری ، خانم نجمه خواجه
چکیده:   (264 مشاهده)
مقدمه: توجه به عملکرد شغلی کارکنان که از میان آن‌ها پرستاران بزرگ‌ترین بخش از نیروی انسانی نظام سلامت را تشکیل می‌دهند، یکی از عوامل موفقیت سازمانی است و استفاده از نیروی انسانی کارآمد در سازمان‌ها، دغدغه تمام مدیران است.
هدف: هدف از مطالعه حاضر بررسی نقش میانجی گری برازندگی شغلی، موفقیت شغلی ادراک شده و شخصیت پویا در رابطه با باز بودن به تجربه بر عملکرد شغلی پرستاران بیمارستان‌های اهواز است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی از نوع همبستگی با رویکرد معادلات ساختاری است که در سال 1394 انجام شد. الگوی پیشنهادی در یک نمونه­ی 256 نفری از پرستاران بیمارستان‌های اهواز که با روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای انتخاب شدند، آزموده شد. اطلاعات توسط 5 پرسشنامه شامل برازندگی حرفه‌ای آدامز، وبستر و بایراسکی (2010)، موفقیت شغلی ادراک شده گربنر، ایلفرینگ و سمر (2008)، شخصیت پویا سیبرت، کرانت و کرایمر (1999)، بعد شخصیتی باز بودن به تجربه آزمون نئو پی-آی-آر مک­کری و کاستا (1985) و عملکرد شغلی تن هورن و رو (1988) جمع آوری گردید که ضرایب پایایی این پرسشنامه ها با استفاده از آلفای کرونباخ به ترتیب (69/0، 69/0، 83/0، 89/0، 81/0) به دست آمد. برای ارزیابی الگوی پیشنهادی و آزمون اثرهای واسطه­ای از تحلیل معادلات ساختاری و روش بوت استراپ استفاده گردید.
یافته­ها: بیانگر تطابق و برازش الگوی پیشنهادی با داده­های واقعی بود (میانگین مجذورات خطای تقریب، شاخص برازندگی تطبیقی و شاخص نیکویی برازش به ترتیب، 07/0، 98/0 و 98/0 به دست آمد). علاوه بر آن نتایج نشان دادند که برازندگی شغلی، موفقیت شغلی ادراک شده و شخصیت پویا میانجیگرهای مناسبی در تبیین تأثیر باز بودن به تجربه بر عملکرد شغلی محسوب می‌شوند.
نتیجه‌گیری: بر این اساس یافته‌های به دست آمده سازمان­ها باید شرایطی را برای ارتقای سطح عملکرد شغلی با فراهم آوردن محیطی برای برازنده نمودن بیشتر حرفه و کمک به درک بهتر موفقیت شغلی و ایجاد محیطی جهت بالنده نمودن صفات شخصیتی فراهم آورند.
واژه‌های کلیدی: شخصیت پویا، باز بودن به تجربه، برازندگی شغلی، موفقیت شغلی ادراک شده، عملکرد شغلی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

zaeri S, khaje N. Indirect impact of openness to experience and job performance of nurses: mediations of proactive personality, occupational embeddedness and subjective occupational success. مدیریت پرستاری. 2018; 6 (3 and 4)
URL: http://ijnv.ir/article-1-501-fa.html

زائری سمیه، خواجه نجمه. اثر غیر مستقیم باز بودن به تجربه و عملکرد شغلی پرستاران: میانجیگر های شخصیت پویا، برازندگی حرفه ای و موفقیت شغلی ادراک شده. فصلنامه مديريت پرستاري. 1396; 6 (3 و 4)

URL: http://ijnv.ir/article-1-501-fa.htmlدوره 6، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 96 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.052 seconds with 805 queries by yektaweb 3619