[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 96 1396 ) ::
جلد 6 شماره 3 و 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه جامعه‌پذیری سازمانی و بی‌تفاوتی سازمانی در پرستاران
دکتر سیروس قنبری ، دکتر خلیل زندی، سعادت امانی
دانشیار دانشگاه بوعلی سینا
چکیده:   (333 مشاهده)
مقدمه: یکی از اولویت‌‌های مدیریت منابع انسانی به‌ویژه در مورد مشاغل دشوار و تنش‌زا همچون پرستاری، کاهش بی‌تفاوتی سازمانی است؛ چرا که روح بی‌تفاوتی در رفتار کارکنان، انگیزه کار و تلاش را از آنان می گیرد و می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بروندادهای منفی گردد. در این زمینه به‌نظر می‌رسد که توجه به سیستم اجتماعی سازمان بتواند یکی از استراتژی‌های کاهش بی‌تفاوتی سازمانی باشد.
هدف: هدف از این پژوهش، بررسی رابطه جامعه‌پذیری سازمانی و بی‌تفاوتی سازمانی در میان پرستاران بوده است.
روش: روش پژوهش، توصیفی از نوع همبستگی بوده است. جامعه آماری پژوهش، کلیه پرستاران بیمارستان بعثت شهر سنندج مشتمل بر 539 نفر بوده‌اند.با استناد به جدول کرجسی و مورگان، تعداد 225 پرسشنامه به شیوه نمونه‌گیری تصادفی ساده در میان پرستاران توزیع شد که از این تعداد، 161 پرسشنامه به‌صورت کامل بازگردانده شد . گردآوری داده‌ها با استفاده از دو پرسشنامه جامعه‌پذیری سازمانی و بی‌تفاوتی سازمانی انجام گرفت. روایی و پایایی پرسشنامه‌ها نیز به‌ترتیب با استناد به نظر متخصصان و ضریب آلفای کرونباخ تأیید شد که  به ترتیب برابر با 898/0 و 933/0 بود. در نهایت جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم افزار SPSS 16و استفاده از آزمون های همبستگی پیرسون و  تحلیل رگرسیون چندگانه استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین و انحراف استاندارد متغیر جامعه‌‌پذیری سازمانی برابر با 698/0±15/3 بوده است. میانگین و انحراف استاندارد متغیر بی‌تفاوتی سازمانی نیز برابر با 672/0±81/2 بود. بین جامعه‌پذیری سازمانی و بی‌تفاوتی سازمانی در میان پرستاران، رابطه منفی و معنادار وجود داشت (p < .01). همچنین دو بعد تفاهم و حمایت همکاران، پیش‌بینی کننده منفی و معنادار بی‌تفاوتی سازمانی بودند.
 (p < .01).
نتیجه‌گیری: مدیران بیمارستانی می‌توانند از طریق روشن نمودن انتظارات از پرستاران، شفاف‌سازی قوانین و مقررات، نمایش رفتارهای حمایتی، توسعه فعالیت‌های مشارکتی و تصریح چشم‌انداز آینده سازمان، زمینه کاهش بی‌تفاوتی سازمانی در پرستاران را فراهم آورند.
واژه‌های کلیدی: جامعه‌پذیری سازمانی، بی‌تفاوتی سازمانی، پرستاران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghanbari S, zandi K, Amani S. The relationship between organizational socialization and organizational indifference in nurses. مدیریت پرستاری. 2018; 6 (3 and 4)
URL: http://ijnv.ir/article-1-519-fa.html

قنبری سیروس، زندی خلیل، امانی سعادت. رابطه جامعه‌پذیری سازمانی و بی‌تفاوتی سازمانی در پرستاران. فصلنامه مديريت پرستاري. 1396; 6 (3 و 4)

URL: http://ijnv.ir/article-1-519-fa.htmlدوره 6، شماره 3 و 4 - ( پاییز و زمستان 96 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.054 seconds with 808 queries by yektaweb 3619