:: دوره 10، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 10 شماره 3 صفحات 68-58 برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت ظرفیت مراقبتی خانواده درمراقبت در منزل: مطالعه کیفی تحلیل محتوا
مریم جعفری گل1، حسن ناوی پور*، افسانه صدوقی اصل3
1- میدان هفت تیر - کوچه آقامحمدی- پ 22 واحد 2
دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تربیت مدرس ، naviporh@modares.ac.ir
3- دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (722 مشاهده)
مقدمه: به دلیل تغییر عوامل جمعیتی- اجتماعی خانواده، افزایش امید به زندگی افراد، خانواده به عنوان ارائه دهنده اصلی مراقبت شناسایی می شودکه این موضوع چالش های جدیدی را برای پایداری مراقبت ایجاد می کند. بنابراین پرستاران مراقبت در منزل باید صلاحیت مدیریت ظرفیت مراقبتی خانواده را داشته باشند.
روش: مطالعه حاضر از نوع کیفی تحلیل محتوا می باشد که در مراکز مراقبت در منزل شهر تهران در سال 1399 انجام شده است. با نمونه گیری به روش هدفمند  تا اشباع داده ها ، 15 پرستار مراقبت در منزل انتخاب شدند و داده ها با استفاده از مصاحبه نیمه ساختار فردی جمع آوری شد. سپس تجزیه و تحلیل به روش تحلیل محتوی قراردادی مطابق با رویکرد ژانک (2009) انجام شده است.
یافته ها : تجزیه و تحلیل داده ها منجر به استخراج 95 کداولیه 8 زیر طبقه و 3 طبقه و یک مضمون مدیریت ظرفیت مراقبتی خانواده شد که طبقات شامل: بررسی توانایی خانواده جهت همکاری در مراقبت ، افزایش ظرفیت مراقبتی خانواده و رعایت اصول اخلاقی در برخورد با خانواده بیمار می باشد.در مراقبت در منزل جهت افزایش کیفیت مراقبت و جلب رضایت بیمار و خانواده نیاز به همکاری خانواده در مراقبت به بیمار می باشد و جهت این همکاری نیاز به بالابردن توانایی خانواده و احترام به اصول اخلاقی خانواده می باشد.
نتیجه گیری: یافته های مطالعه یکی از صلاحیت های پرستاران مراقبت درمنزل یعنی مدیریت ظرفیت مراقبتی خانواده را ارائه می دهد
 که به عملکرد پرستاران کمک می کند تا بتوانند فعالیت حرفه ای خود را ارزیابی کرده تا بر جنبه هایی که باید تک اصلاح شود تمرکز کنند که پیامد آن ارتقاء کیفیت مراقبت و افزایش رضایتمندی بیمار و خانواده و پرستار می باشد.  همچنین، می تواند زمینه ای برای توسعه برنامه آموزش فراهم نماید.
واژه‌های کلیدی: ظرفیت مراقبتی خانواده، تجزیه و تحلیل محتوای قراردادی، مراقبت های بهداشتی در منزل، مدیریت
متن کامل [PDF 242 kb]   (170 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/7/8 | پذیرش: 1400/9/29 | انتشار: 1400/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها