[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 45-33 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر ادراک از نقش حمایتی سازمان، انگیزه های جامعه‌یار و تعهد عاطفی بر ماندگاری شغلی؛ مطالعه‌ای در دوران اپیدمی کرونا
امیرهوشنگ نظر پوری1، حامد قاسم پور*، فاطمه فاضل پور3
1- nazarpouri.a@lu.ac.ir
دانشگاه لرستان، ghasempour.ham@fc.lu.ac.ir ، ghasempour.ham@fc.lu.ac.ir
3- fatemeh74.fazelpur@gmail.com
چکیده:   (413 مشاهده)
مقدمه: مقاله حاضر با هدف بررسی تأثیر ادراک از نقش حمایتی سازمان و انگیزه‌های جامعه‌یار بر ماندگاری شغلی پرستاران بیمارستان دکتر شریعتی شهر تهران با در نظرگرفتن نقش متغیر میانجی تعهد عاطفی اجرا شده است.
روش کار: این تحقیق از نظر هدف، کاربردی و از نظر نحوه گردآوری داده‌ها، توصیفی است. همچنین از لحاظ شیوه جمع‌آوری داده‌ها در زمره پژوهش‌های پیمایشی قرار می‌گیرد. جامعه آماری شامل کلیه پرستاران شاغل در بخش‌های مختلف بیمارستان دکتر شریعتی شهر تهران به تعداد 211 نفر می‌باشد که به دلیل حجم جامعه، تمامی آنها به عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. ابزار اصلی جمع‌آوری داده‌ها، پرسشنامه استاندارد است.
یافته­ ها: یافته‌ها نشان می‌دهد حمایت سازمانی ادراک شده با ضریب معناداری (115/21) بر ماندگاری شغلی و با مقدار معناداری (937/9) بر تعهد عاطفی تأثیر معنادار و مثبت دارد. انگیزه‌های جامعه‌یار با مقدار معناداری (052/23) بر ماندگاری شغلی و با ضریب معناداری (354/12) بر تعهد عاطفی اثر معنادار و مثبت می‌گذارد. همچنین، تعهد عاطفی با مقدار معناداری (000/8) بر ماندگاری شغلی تأثیر معنادار و مثبت دارد. سرانجام تعهد عاطفی با ضریب معناداری (235/42) اثر غیرمستقیم میانجی میان حمایت سازمانی ادراک شده و ماندگاری شغلی برجای می‌گذارد و در نهایت با مقدار معناداری (263/48) اثر غیرمستقیم میانجی بین انگیزه‌های جامعه‌یار و ماندگاری شغلی دارد.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج به دست آمده مدیران می‌بایست در شرایط بحران ناشی از بیماری کرونا حمایت‌های خود را از پرسنل خط مقدم مبارزه با این بیماری بیشتر کرده و چنان ملموس پشتیبانی نمایند که از طرف کارکنان درک شود تا آنها نسبت به انجام وظایف محوله راغب‌تر گردند و متعهدانه عمل نمایند و هدفمند در شغل خود ماندگار شوند. افزون بر این، مشخص شد انگیزه‌های جامعه‌یار پرستاران به عنوان مؤلفه‌ای پیش‌برنده برای همیاری با مردم در شرایط کرونایی عمل نموده است.
واژه‌های کلیدی: حمایت سازمانی ادراک شده، انگیزه جامعه‌یار، تعهد عاطفی، ماندگاری شغلی
متن کامل [PDF 337 kb]   (181 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/7/30 | پذیرش: 1401/3/13 | انتشار: 1401/3/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazarpouri A, ghasempour H, Fazelpour F. The Impact of Perceived Organization Support, Motivation Prosocial, Emotional Commitment on job Sustainability; study in During Coronavirus. مدیریت پرستاری. 2022; 11 (1) :33-45
URL: http://ijnv.ir/article-1-886-fa.html

نظر پوری امیرهوشنگ، قاسم پور حامد، فاضل پور فاطمه. تأثیر ادراک از نقش حمایتی سازمان، انگیزه های جامعه‌یار و تعهد عاطفی بر ماندگاری شغلی؛ مطالعه‌ای در دوران اپیدمی کرونا. فصلنامه مديريت پرستاري. 1401; 11 (1) :45-33

URL: http://ijnv.ir/article-1-886-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4463