[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 96-111 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی مدل توانمندسازی مدیران پرستاری در بیمارستان های آموزشی و درمانی دانشگاه تهران
محمد بکر*، حسن زارعی متین، جبار باباشاهی
دانشگاه تهران ، brchaa@hotmail.com
چکیده:   (734 مشاهده)
مقدمه: گسترش توانمندسازی مدیران پرستاری در سازمان ها، پرسنل سازمان را به فعال تر بودن و کمک به سازمان برای رسیدن به اهداف آن سوق می دهد. هدف از پژوهش حاضر طراحی مدل توانمندسازی مدیران پرستاری در بیمارستان‌های آمورشی-درمانی دانشگاه تهران است.
روش کار: این پژوهش از لحاظ هدف، توسعه ای و از لحاظ نوع روش، توصیفی – اکتشافی است. جهت گردآوری داده های کیفی از ابزار مصاحبه استفاده شده است. جامعه آماری مورد نظر در این پژوهش، مدیران پرستاری در بیمارستان های آموزشی و درمانی دانشگاه تهران می باشند. روش نمونه گیری در این پژوهش نیز، به صورت تئوریک یا نظری است. جهت طراحی الگوی توانمندسازی مدیران پرستاری از استراتژی گراندد تئوری با رهیافت استراوس و کوربین استفاده شده است.
یافته ها: بر اساس نتایج کدگذاری باز و محوری، عوامل علی موثر بر توانمندسازی مدیران پرستاری سیستم های آموزشی، ارتباطات موثر، قوانین و برنامه‌های سازمانی، اخلاق‌مداری و رهبری حرفه‌ای هستند. همچنین، ساختار سازمانی انعطاف پذیر، گنجینه نیروی انسانی شایسته، و زیرساخت‌های فناوری و فرآیندهای اداری اثربخش از جمله عوامل زمینه‌ای مهم توانمندسازی مدیران پرستاری می باشند. از سوی دیگر چالش های مدیریتی، چالش های سازمانی و مسائل پرسنل پرستاری، از جمله عوامل مداخله گر در توانمندسازی مدیران پرستاری‌اند. همچنین توسعه برنامه های انگیزشی، سامان دهی مسائل قانونی، توسعه برنامه های آموزشی و تقویت نظم و سازماندهی در سازمان از جمله مهمترین راهبردهای این مدل هستند. بهبود عملکرد سازمانی، تقویت توانمندی پرستاران و بهبود توانمندی مدیران را می‌توان از پیامدهای توانمندسازی مدیران پرستاری در نظر گرفت.
نتیجه گیری: توانمند سازی مدیران پرستاری اتفاقی رخ نمی دهد. وجود رهبرانی که به به‌کارگیری سیستم‌ها و زیرساخت‌های سازمانی اعم از سیستمهای بررسی پیشنهادات، جانشین‌پروری، ارتباطات فراگیر و موثر و مبتنی بر اخلاق در سازمان، و قوانین سازمانی پیشرو باور دارند، انگیزه و سائق لازم را برای حرکت به سمت توانمند سازی فراهم می‌کنند.
واژه‌های کلیدی: توانمندسازی، توانمندسازی مدیران پرستاری، نظریه زمینه ای (داده بنیاد)
متن کامل [PDF 266 kb]   (202 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/8 | پذیرش: 1399/9/18 | انتشار: 1399/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Baker M, Zareimatin H, Babashahi J. Designing a Model for Empowering Nursing Managers in Teaching Hospitals of Tehran University. مدیریت پرستاری. 2020; 9 (4) :96-111
URL: http://ijnv.ir/article-1-791-fa.html

بکر محمد، زارعی متین حسن، باباشاهی جبار. طراحی مدل توانمندسازی مدیران پرستاری در بیمارستان های آموزشی و درمانی دانشگاه تهران. فصلنامه مديريت پرستاري. 1399; 9 (4) :96-111

URL: http://ijnv.ir/article-1-791-fa.htmlدوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4296