[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 23-34 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر فضای اخلاقی بیمارستان بر تعلق خاطر شغلی پرستاران به عنوان سرمایه انسانی موثر در توسعه پایدار
علی حسنوند*، محسن عارف نژاد
دانشگاه رازی، گروه اقتصاد دانشگاه رازی ، economy912@gmail.com
چکیده:   (709 مشاهده)
مقدمه: فضای اخلاقی حاکم بر بیمارستان‌ها از عوامل رشد اخلاقی و تأثیرگذار بر کیفیت ارائه‌ی مراقبت است. منابع انسانی در دنیای امروز بهترین مزیت رقابتی هر سازمان تلقی می شود و انسان بیش از هر زمان دیگر، در نظریه سازمان اهمیت یافته است. نیروی انسانی به همان اندازه که می تواند سازمانها را در رقابت یاری دهد، ممکن است مانعی جدی بر سر راه سازمان باشد. هدف از انجام این پژوهش بررسی تأثیر فضای اخلاقی بیمارستان به عنوان یک سازمان مهم در جامعه  بر تعلق خاطر شغلی پرستاران است.
روش : این پژوهش، یک مطالعه توصیفی تحلیلی است که بـه صـورت مقطعی انجام گردید. جامعه مورد مطالعه شامل 450 نفر از پرستاران بیمارستان های دولتی شهرستان خرم آباد بود که با استفاده از نمونه گیری در دسترس متناسب با حجم و براساس جدول مورگان تعداد 210 نفر از آنان انتخاب گردید. ابزار جمع آوری اطلاعات شامل پرسشنامه جو اخلاقی ویکتور و کالن (1987) و پرسشنامه تعلق خاطر شاوفلی و همکاران (2003) با مقیاس پنج درجه ای لیکرت بود. در این تحقیق برای بررسی فرضیه ها و آزمون مدل، از نرم افزار 3PLS استفاده شد. همچنین برای  برازش مدل­ از پایایی ترکیبی، روایی همگرا ، الفای کرونباخ استفاده شد.
یافته ها: یافته های حاصل از پژوهش نشان داد که فضای اخلاقی بیمارستان (ابزاری، توجه، استقلال، قوانین و مقررات سازمانی، قوانین و ضوابط اخلاقی حرفه ای)  در سطح اطمینان 95% با ضریب رگرسیونی 921/0 بر تعلق خاطر شغلی پرستاران تأثیر گذار است(P < 0/001). همچنین نتایج پژوهش حاکی از این بود که در سطح اطمینان 95% ابعاد فضای اخلاقی بیمارستان که شامل فضای اخلاقی ابزاری، توجه، استقلال، قوانین و مقررات سازمانی، قوانین و ضوابط اخلاقی حرفه ای می باشد، بر تعلق خاطر شغلی پرستاران تاثیر مثبت و معنی دار دارد         (P < 0/001).
نتیجه گیری:بر اساس یافته های این پژوهش می توان دریافت که از طریق تقویت و بهبود فضای اخلاقی بیمارستان ها می توان بصورت اساسی بر تعلق خاطر شغلی پرستاران تاثیر مثبت گذاشت و از طریق این قشر از کارکنان بیمارستان بر بهبود عملکرد این سازمان تاثیر مثبت گذاشت.
واژه‌های کلیدی: فضای اخلاقی بیمارستان، تعلق خاطر پرستاران، مدل فضای اخلاقی ویکتور و کالن، پرستاران بیمارستان
متن کامل [PDF 451 kb]   (209 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/9/1 | پذیرش: 1400/1/16 | انتشار: 1400/1/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

hasanvand A, arefnezhad M. Investigating the effect of hospital ethics on nurses' job affiliation as an effective human capital in sustainable development. مدیریت پرستاری. 2021; 10 (1) :23-34
URL: http://ijnv.ir/article-1-789-fa.html

حسنوند علی، عارف نژاد محسن. تأثیر فضای اخلاقی بیمارستان بر تعلق خاطر شغلی پرستاران به عنوان سرمایه انسانی موثر در توسعه پایدار. فصلنامه مديريت پرستاري. 1400; 10 (1) :23-34

URL: http://ijnv.ir/article-1-789-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4341