[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 1 - ( 3-1392 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 27-37 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر برنامه بهسازی مدیریت بر اثر بخشی سبک رهبری سرپرستاران: مطالعه موردی
خانم مولود فرمهینی فراهانی، خانم زهرا پورفرزاد، خانم زهره قمری زارع، آقای مجتبی قربانی
مربی پرستاری، گروه پرستاری، دانشکده پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (14259 مشاهده)

مقدمه: اثربخشی فعالیتها و مهارتهای مدیریتی مدیران پرستاری، فوائد بسیاری برای سازمانهای بهداشتی و درمانی در بردارد، در این میان رهبری بسیار کلیدی است. مطالعات، آموزش را به عنوان فاکتور مؤثر بر عملکرد رهبری معرفی کرده اند و بر ارتقاء مستمر این مهارت در مدیران تأکید دارند. 

هدف: این مطالعه به منظور تعیین تأثیر برنامه بهسازی مدیریت بر اثر بخشی سبک رهبری سرپرستاران انجام شد.

مواد و روشها: مطالعه حاضر از نوع نیمه تجربی یک گروهی، با طرح آزمون قبل و بعد است. ابزار گردآوری داده‌ ها پرسشنامه استاندارد «توصیف اثربخشی رهبری» با پایایی 95/0 میباشد. 88 نفر، شامل 19 سرپرستار و 69 پرسنل پرستاری در یک بیمارستان آموزشی اراک (بیمارستان امیرکبیر) به روش تمام شماری شرکت کردند. در ابتدا پرسشنامه ‌ ها توسط واحدهای پژوهش تکمیل گردید، سپس برنامه اجرایی بهسازی مدیریت با محتوای رهبری، ارتباطات و ارزشیابی عملکرد به شیوه سخنرانی، بحث گروهی و ارائه سناریو انجام و بوکلت آموزشی تهیه شده به سرپرستاران داده شد. 2 ماه بعد از اجرای برنامه مجدداً پرسشنامه‌ ها توسط واحدهای پژوهش تکمیل گردید. داده‌ ها با استفاده از برنامه SPSS16 و آمار توصیفی (فراوانی مطلق، درصد فراوانی نسبی، میانگین، انحراف معیار) و آزمون تی زوجی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: میانگین نمره اثربخشی سبک رهبری سرپرستاران به شیوه خودارزشیابی و ارزشیابی پرستاران پس از مداخله افزایش یافت به طوری که آزمون آماری تی زوجی تفاوت معناداری را برای میانگین نمره اثربخشی سرپرستاران از دیدگاه پرسنل پرستاری قبل و بعد از مداخله نشان داد (001/0>P)؛ اما از دیدگاه سرپرستاران تفاوت معناداری وجود نداشت.

نتیجه‌ گیری: با توجه به این که وضعیت موجود توصیف شده هنوز با وضعیت مطلوب و ایده‌ آل تعریف شده در مقیاس اثربخشی فاصله دارد؛ بدین منظور بهسازی با راهکارهایی چون نظارت بر رفتارهای رهبری و بازخورد محققان به سرپرستاران در بالین، شرکت‌ دهی تمامی رده‌ های مدیریتی در برنامه‌ های بهسازی و استفاده از شیوه‌ های نوین آموزش پیشنهاد میشود.  

واژه‌های کلیدی: بهسازی مدیریت، سبک رهبری، سرپرستار
متن کامل [PDF 738 kb]   (1817 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farmahini Farahani M, Purfarzad Z, Ghamari zare Z, Ghorbani M. The Impact of management development program on effectiveness of leadership style of head nurses: a case study. مدیریت پرستاری. 2013; 2 (1) :27-37
URL: http://ijnv.ir/article-1-124-fa.html

فرمهینی فراهانی مولود، پورفرزاد زهرا، قمری زارع زهره، قربانی مجتبی. تأثیر برنامه بهسازی مدیریت بر اثر بخشی سبک رهبری سرپرستاران: مطالعه موردی. فصلنامه مديريت پرستاري. 1392; 2 (1) :27-37

URL: http://ijnv.ir/article-1-124-fa.htmlدوره 2، شماره 1 - ( 3-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3877