[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1393 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 61-67 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین هویت سازمانی ، رضایت شغلی و رفتار شهروندی در پرستاران
آقای اکبر نیلی پور طباطبایی، آقای مسعود بیگلری
ایران
چکیده:   (8053 مشاهده)

 

مقدمه:حساسیت کار پرستاران، اضطراب در شغل و ارایه مراقبت با کیفیت از بیماران، لزوم رفتار داوطلبانه فراتر از نقش را در بین آنها برجسته می کند. لذا؛ شناخت عوامل موثر بر بروز این رفتار های فرا نقش در پرستاران مهم است ، زیرا به مدیران پرستاری کمک میکند که در برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت مراقبت این عوامل را  مورد توجه قرار دهند. 

 

هدف : بررسی رابطه بین هویت سازمانی با رضایت شغلی و رفتارهای شهروندی سازمانی یا فرانقش پرستاران است .

 

مواد و روشها : این مطالعه توصیفی و از نوع همبستگی بوده که در سال (1391) انجام شده است .جامعه مطالعه؛ کلیه پرستاران در بیمارستان امام خمینی(ره) شهر ارومیه بوده که با  نمونه گیری به شیوه طبقه ای ساده  متناسب با حجم جامعه آماری هر بخش  با استفاده از جدول مورگان تعداد( 201 ) نفر به عنوان حجم نمونه تصادفی انتخاب شدند .برای  گرد آوری داده ها  از پرسشنامه های: هویت سازمانی (آشفورت و مائل،1989)، رضایت شغلی (برایفیلد و روت، 1951) و رفتار شهروندی سازمانی (پودساکوف و همکاران 2000) استفاده شده است که ضرایب پایایی این پرسشنامه ها با استفاده از روش آلفای کرونباخ بترتیب ( 75/0، 73/0 و 77/0 ) بوده است.  داده ها با استفاده از آزمون همبستگی خطی  و تحلیل مسیری در برنامه SPSS (19) تجزیه و تحلیل شده اند. 

 

یافته ها: هویت سازمانی با رضایت شغلی ( 48/0) و رضایت شغلی با رفتار شهروندی (57/0) در سطح ( 01/0 ) ارتباط مثبت و مستقیم داشتند، که بیشترین اثر در بین متغیرها بود و هویت سازمانی با رفتار شهروندی (28/0) در سطح( 01/0 ) ارتباط مثبت و غیرمستقیم داشت . هویت سازمانی و رضایت شغلی در مجموع(29/0) از تغییرات رفتار شهروندی را پیش بینی میکنند و هویت سازمانی هم( 20/0) از واریانس رضایت شغلی را تبیین میکند.

 

نتیجه گیری : در راستای یافته ها به مدیران پرستاری و بیمارستان ها پیشنهاد می شود که به برنامه ریزی هایی بپردازند که با افزایش ادراک پرستاران از هویت سازمانی، رضایت شغلی آنها را بهبود دهند  تا زمینه مناسبی برای رفتارهای شهروندی یا فرانقش آنان فراهم گردد.

 

واژه‌های کلیدی: پرستاران، رضایت شغلی، رفتارهای شهروندیسازمانی، هویت سازمانی
متن کامل [PDF 383 kb]   (3961 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱۱/۶ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۳/۸/۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nili Pour tabatabaee A, Biglari M. Assessing relationship between organizational identity, job satisfaction and organizational citizenship behaviors in nurses . مدیریت پرستاری. 2014; 3 (3) :61-67
URL: http://ijnv.ir/article-1-125-fa.html

نیلی پور طباطبایی اکبر، بیگلری مسعود. بررسی ارتباط بین هویت سازمانی ، رضایت شغلی و رفتار شهروندی در پرستاران. فصلنامه مديريت پرستاري. 1393; 3 (3) :61-67

URL: http://ijnv.ir/article-1-125-fa.htmlدوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3977