[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1393 1393 ) ::
جلد 3 شماره 2 صفحات 61-69 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط افسردگی و کیفیت زندگی در پرستاران : کاربرد مدل تحلیل مسیری
آقای عزیز کسانی، آقای محسن نیازی، آقای رستم منتی، آقای یوسف علی محمدی، خانم والیه منتی
ایلام، ایران
چکیده:   (7405 مشاهده)

چکیده

مقدمه: پرستاران به دلیل ماهیت کاری همیشه مستعد به خطر افتادن سلامتی‌شان هستند. پرستارانی که از سلامت روانی و جسمی مناسب برخوردار نباشند، به درستی قادر نخواهند بود که مراقبت های مطلوبی از بیماران به عمل آورند.

هدف: این مطالعه با هدف شناسایی عوامل مؤثر با افسردگی و کیفیت زندگی پرستاران شاغل در بیمارستان شهر ایلام بوده که با استفاده از مدل تحلیل مسیری اجرا گردیده است.

مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع مقطعی می باشد، که روی همه پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهر ایلام در سال ( 1390ا) ا نجام شده است. پرسشنامه‌های استاندارد افسردگی بک 21 سوالی (BDI= Beck Depression Inventory) و کیفیت زندگی (Short form-QOL12) و پرسشنامه متغیر های دموگرافیک برای گردآوری داده‌‌ها بکار رفت. برای آزمون مدل علیتی، تحلیل مسیری به کار گرفته شد. برای انجام تحلیل مسیری افسردگی و کیفیت زندگی مدل علیتی فرضی این مؤلفه‌ها طراحی و با استفاده از آنالیز رگرسیون چندگانه، مدل نهایی مؤلفه‌های افسردگی و کیفیت زندگی ترسیم گردید. در این مطالعه متغیر افسردگی به عنوان متغیر وابسته و سایر متغیرهای مورد بررسی به عنوان متغیر مستقل در نظر گرفته شدند و در برنامه SPSS18 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها: بر طبق مدل نهایی تحلیل مسیری، مهمترین متغیرهای تأثیرگذار بر افسردگی به ترتیب، بعد روانی کیفیت زندگی(28%) وضعیت تاهل(25% )، بعد جسمی کیفیت زندگی(24%)، شیفت شب (18%)، سن(16%)، و اضافه کاری(12%) بوده که تاثیر مستقیم متغیرهای ذکر شده بر مؤلفه افسردگی در پرستاران بیش از تأثیر غیر مستقیم آنها از طریق بعد روانی و بعد جسمی؛ کیفیت زندگی می‌‌باشد. همچنین مدل مؤلفه‌های افسردگی و کیفیت زندگی این مطالعه (48 %) از تغییرات متغیر افسردگی را نسبت به متغیرهای مستقل در مدل تبیین نمود.

نتیجه‌گیری: برنامه‌ریزی توسط مدیران پرستاری در جهت افزایش سطح بعد روانی پرستاران، توجه به تحکیم پایه‌های خانواده مثل ازدواج، کم کردن و توزیع تعداد ساعات کار و همچنین کم کردن ساعات کار در شیفت شب برای پرستاران می‌تواند باعث کم شدن افسردگی و افزایش کیفیت زندگی در آنها شود.

 

واژه‌های کلیدی: افسردگی، پرستار، کیفیت زندگی، تحلیل مسیری
متن کامل [PDF 252 kb]   (3758 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۲/۴/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۳/۸/۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kassani A, Niazi M, Menati R, Alimohamadi Y, Menati W. Relationship between nurses’ depression and quality of life: applying path analysis model. مدیریت پرستاری. 2014; 3 (2) :61-69
URL: http://ijnv.ir/article-1-160-fa.html

کسانی عزیز، نیازی محسن، منتی رستم، علی محمدی یوسف، منتی والیه. ارتباط افسردگی و کیفیت زندگی در پرستاران : کاربرد مدل تحلیل مسیری. فصلنامه مديريت پرستاري. 1393; 3 (2) :61-69

URL: http://ijnv.ir/article-1-160-fa.htmlدوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1393 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 33 queries by YEKTAWEB 3897