[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 1 - ( Fa 1391 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 9-16 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی منابع استرس‌زا و شیوه‌های مقابله با آن در دانشجویان علوم پزشکی
ندا محمدی‌نیا، محمدعلی رضائی ، نسترن حیدری خیاط، حسن شریفی‌پور، فاطمه دربان
کارشناس ارشدپرستاری داخلی جراحی دانشکده پرستاری مامایی ایرانشهر، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چکیده:   (16822 مشاهده)

مقدمه: آموزش، تجربه‌ای پر‌استرس به ویژه درحرف پزشکی است، بگونه‌ای که آگاهی به منابع ایجادکننده و نحوه برخورد با آن بسیار مهم است.

هدف: هدف از مطالعه مذکور، تعیین منابع استرس‌زا و شیوه‌های مقابله با آن در دانشجویان پرستاری، مامایی و مرکز فوریت‌های پزشکی بوده است.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر مطالعه‌ای توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی است. نمونه‌ها شامل 250 دانشجوی پرستاری، مامایی و فوریت‌های پزشکی شهر ایرانشهر بودند که در زمان اجرای پژوهش (اردیبهشت تا خرداد 1389) مشغول به تحصیل و به روش تمام شماری انتخاب شدند. ابزارهای جمع‌آوری داده‌ها پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، منابع استرس‌زا، نوع سیستم حمایتی و پرسشنامه شیوه‌های مقابله‌ای جالوویس بود. جهت تعیین اعتبار ابزار پژوهشگر ساخته، از نظرات اصلاحی ده نفر از اعضای هیئت علمی استفاده شد. پایایی پرسشنامه پژوهشگرساخته نیز ضریب آلفای کرونباخ به شیوه همسانی درونی، 64/0 به دست آمد. پایایی ابزار استاندارد جالوویس با استفاده از آزمون – باز آزمون با فاصله یک ماه 87/0 = r بود. پرسشنامه‌ها توسط واحدهای پژوهش تکمیل شده و داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و آزمون‌های تحلیل واریانس یک طرفه، تی و تحلیل همبستگی در نرم افزار SPSS16 تجزیه و تحلیل شدند و سطح معنی‌داری 05/0 در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: آمار توصیفی نشان داد بیشترین عامل استرس‌زا، آینده نامعلوم در 6/13% دانشجویان بود. مهم‌ترین سیستم حمایتی، خانواده (2/89%) بوده و شایع‌ترین شیوه‌ی مقابله با استرس، راه‌های مقابله هیجان‌مدار با میانگین نمره 42/9± 11/47 (درحد خوب) در برابر راه‌های مشکل‌مدار با میانگین نمره 81/6±39/31 (درحد ضعیف) بوده است. نتایج آزمون‌های تی، تحلیل واریانس یک طرفه و همبستگی پیرسون نشان داد که شیوه‌های مقابله هیجان‌مدار با زنده بودن والدین (025/0 =P) و جنس (00/0=P) و شیوه‌های مقابله مشکل‌مدار با مقطع تحصیلی (00/0 =P)، جنس (00/0 =P) و سن (00/0 =P) ارتباط معنا‌داری داشته اند.

نتیجه‌گیری: با توجه به وجود عوامل استرس‌زای متعدد در زندگی و محیط آموزشی دانشجویان، باید خدمات مشاوره‌ای موجود در سطح دانشگاه و شهر را به آنها معرفی نموده و کلاس‌های آموزشِ روش‌های سالمِ مبارزه با استرس را برگزار کرد تا شاید بتوان از اثرات مخرب جسمی و روانی استرس بر این قشر کارآمد جلوگیری کرد.

واژه‌های کلیدی: استرس، شیوه مقابله‌ای، دانشجویان علوم پزشکی
متن کامل [PDF 296 kb]   (2848 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۰/۱۰/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadinia N, Rezaei M, Heydarikhayat N, Sharifipoor H, Darban F. Assessing stressors and coping styles in medical sciences students. مدیریت پرستاری. 2012; 1 (1) :9-16
URL: http://ijnv.ir/article-1-55-fa.html

محمدی‌نیا ندا، رضائی محمدعلی، حیدری خیاط نسترن، شریفی‌پور حسن، دربان فاطمه. بررسی منابع استرس‌زا و شیوه‌های مقابله با آن در دانشجویان علوم پزشکی. فصلنامه مديريت پرستاري. 1391; 1 (1) :9-16

URL: http://ijnv.ir/article-1-55-fa.htmlدوره 1، شماره 1 - ( Fa 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3708