[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 112-123 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین اتمسفر بخش های روانپزشکی با استرس شغلی پرستاران و بهیاران شاغل در بیمارستان های دانشگاهی شیراز و بوشهر- 1398
محمدعلی ابوالحسینی، مسعود بحرینی*، شهناز پولادی، راضیه باقرزاده
علوم پزشکی بوشهر ، m.bahreini@bpums.ac.ir
چکیده:   (826 مشاهده)
مقدمه: استرس شغلی پرستاران کیفیت مراقبت و عملکرد حرفه ای آنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در این بین پرستاران شاغل در بخش های روانپزشکی به علت ویژگی های خاص بیماران بستری و ماهیت منحصربفرد اتمسفر حاکم بر این بخش ها با چالش های متفاوتی در محیط کار خود مواجه هستند. شناخت بهتر اتسمفر حاکم بر بخش های روانپزشکی و درک ارتباط آن با استرس شغلی پرستاران شاغل در این بخش ها، نیازمند انجام مطالعات بیشتر در این زمینه است.    
روش کار: در این مطالعه مقطعی از نوع همبستگی که در شیراز و بوشهر در جنوب ایران و در سال 1398 انجام شد، جامعه پژوهش شامل پرستاران و بهیاران شاغل در بیمارستان های روانپزشکی این دو شهر بود. نمونه پژوهش عبارت بود از 181 پرستار و بهیار شاغل در بخش‌های روانپزشکی بیمارستان های‌ منتخب بوشهر و شیراز که به صورت سرشماری انتخاب شدند.  ابزار جمع‌آوری اطلاعات شامل فرم مشخصات جمعیت شناختی، ابزار های روا و پایای سنجش اتمسفر بخش روانپزشکی موس (1968) و  استرس شغلی پرستاران تافت و اندرسون (1981) بود. تحلیل داده‌ها به وسیله نرم افزار SPSS ویرایش 19 و آزمون‌های تحلیلی همبستگی پیرسون یا اسپیرمن، تی مستقل، آنالیز واریانس یک طرفه و رگرسیون خطی انجام شد. سطح معنی‌داری در تمام موارد کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: اگر چه نمره کل اتمسفر بخش با نمره کل استرس شغلی پرستاران ارتباط آماری معنی‌داری نشان نداد اما نتایج دیگر نشان دادند که از بین زیرمقیاس‌های اتمسفر بخش، زیرمقیاس "نظم و ترتیب" یک عامل پیش بین قوی استرس شغلی پرستاران است به گونه ای که هرچه نمره زیرمقیاس "نظم و ترتیب" پایین‌تر ‌باشد استرس شغلی پرستاران در سطوح بالاتری قرار می گیرد (001/0P = ،275/0- = β ).
نتیجه‌گیری: یافته های مطالعه بر اهمیت "نظم و ترتیب" در بخش به عنوان یک عامل پیش بین قوی استرس شغلی روانپرستاران تاکید نمود. با هدف کاهش استرس شغلی پرستاران بخش های روانپزشکی، مدیران پرستاری، باید در طراحی فضای فیزیکی بخش، چینش وسایل و امکانات، و نیز اجرای برنامه ها و فرایندهای مدیریتی به گونه ای عمل کنند که پرستاران شاغل در بخش وجود "نظم و ترتیب" در اتمسفر بخش را به خوبی حس کنند.
واژه‌های کلیدی: اتمسفر بخش، استرس شغلی، بخش روانپزشکی، پرستاران
متن کامل [PDF 265 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/2 | پذیرش: 1399/8/25 | انتشار: 1399/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abolhoseini 2 A, Bahreini 1, Pouladi S, Bagherzadeh R. The relationship between the atmosphere of psychiatric ward and job stress of nurses working at university hospitals of Bushehr and Shiraz-2019. مدیریت پرستاری. 2020; 9 (4) :112-123
URL: http://ijnv.ir/article-1-762-fa.html

ابوالحسینی محمدعلی، بحرینی مسعود، پولادی شهناز، باقرزاده راضیه. ارتباط بین اتمسفر بخش های روانپزشکی با استرس شغلی پرستاران و بهیاران شاغل در بیمارستان های دانشگاهی شیراز و بوشهر- 1398. فصلنامه مديريت پرستاري. 1399; 9 (4) :112-123

URL: http://ijnv.ir/article-1-762-fa.htmlدوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4280