[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1396 ) ::
جلد 6 شماره 1 و 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه سبک رهبری با عدالت سازمانی درک شده پرستاران
هومان منوچهری، فریبا شهاب لواسانی ، فروزان آتش زاده شوریده، علیرضا اکبرزاده باغبان
دانشجو دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (220 مشاهده)
مقدمه: اولین و مهم­ ترین منبعی که کارکنان درخصوص اجرا یا عدم اجرای عدالت در سازمان با آن مواجه هستند، سرپرست یا مدیر مستقیم فرد است که به نوعی نسبت به کارکنان اختیار تام دارد.
 هدف:  این پژوهش، تعیین رابطه سبک رهبری سرپرستاران و عدالت سازمانی درک شده توسط پرستاران بوده و به طور ویژه ادراک عدالت از سوی پرستاران در کدام یک از این سبک ها بیشتر است.
مواد و روش­‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه‌­ی توصیفی می­باشد که در سال 1393 در بیمارستان­ های آموزشی عمومی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است. از پرسشنامه­‌ی بررسی سبک رهبری شبکه مدیریت بلیک و موتون (1960) برای سرپرستاران و از پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مورمن (1993) برای پرستاران استفاده شد. تعداد 50 سرپرستار جامعه­‌ی سرپرستارهای این تحقیق را تشکیل می­ دادند که از روش تمام شماری استفاده شد و 336  پرسشنامه برای پرستاران در دسترس در بخش­ ها توزیع گردید. شاخص روایی محتوای "پرسشنامه شبکه مدیریتی بلیک و موتون"، در قسمت " واضح بودن" 98/15درصد و " ساده بودن" 94/4 درصد بود. پایایی پرسشنامه­ی " شبکه مدیریتی بلیک و موتون" با استفاده از روش آلفای کرونباخ 0/85= α و با استفاده از روش آزمون باز آزمون 0/90= r بدست آمد. شاخص روایی محتوای "پرسشنامه عدالت سازمانی" در قسمت " واضح بودن" 82/32 درصد و " ساده بودن" 81/56درصد بود. آلفای کرونباخ جهت پایایی پرسشنامه­‌ی "عدالت سازمانی" برای کل ابزار 93/0 تعیین شد. تحلیل داده­ها با استفاده از نرم افزار SPSSنسخه20 و با استفاده از آزمون­ های تحلیل واریانس یک طرفه، توکی، آنووا، کروسکال والیس، تی مستقل انجام شد.
یافته ها: نتایج نشان داد، بیشترین تعداد پرستاران (78 درصد) تحت سبک رهبری تیمی قرار داشتند و با استفاده از تحلیل واریانس یک طرفه اختلاف میانگین درک پرستاران از عدالت سازمانی در 4 گروه سبک رهبری معنی دار بود(Pp=0/031). به عبارت دیگر در سبک­ های مختلف رهبری، میزان درک عدالت سازمانی متفاوت بود و میانگین عدالت سازمانی در سبک باشگاهی بیشتر(2/75) از سایر سبک­ها است.
نتیجه گیری: این نتیجه نشان دهنده­ی این است که پرستاران در بیمارستان­ ها نیازمند توجه و حمایت بیشتری از سوی سرپرستاران خود هستند.
واژه‌های کلیدی: سبک رهبری، عدالت سازمانی، شبکه مدیریت، سرپرستار، پرستار
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Relationship between leadership style and perceived organizational justice . مدیریت پرستاری. 2017; 6 (1 and 2)
URL: http://ijnv.ir/article-1-394-fa.html
منوچهری هومان، شهاب لواسانی فریبا، آتش زاده شوریده فروزان، اکبرزاده باغبان علیرضا. رابطه سبک رهبری با عدالت سازمانی درک شده پرستاران. فصلنامه مديريت پرستاري. 1396; 6 (1 و 2)

URL: http://ijnv.ir/article-1-394-fa.html

دوره 6، شماره 1 و 2 - ( بهار و تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.057 seconds with 797 queries by yektaweb 3535