[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تسهیلات پایگاه::
سازمان نظام پرستاری::
تماس با ما::
::
سازمان نظام پرستاری

سازمان نظام پرستاری

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
Scientifc Information Database
AWT IMAGE
..
فرم ها
..
سامانه نشریات پرستاری کشور

AWT IMAGE

..
:: دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1402 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی بر اهمال کاری با میانجیگری گرانباری نقش و طردشدگی در محل کار و تعدیلگری جنسیت ( مورد مطالعه: یکی از بیمارستان‌های آموزشی سمنان)
عباسعلی رستگار* ، هوشمند باقری قره بلاغ2 ، فاطمه زهرا تبریزیان3
دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری، دانشگاه سمنان- دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری ، a_rastgar@semnan.ac.ir
2- دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه ارومیه
3- دانشگاه سمنان- دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری
چکیده:   (196 مشاهده)
مقدمه: رفتار شهروندی سازمانی علی رغم تاثیرات مثبتی که می‌تواند بر بهره وری محیط کار داشته باشد، از جنبه‌های تاریکی نیز برخوردار می‌باشد. در این راستا، هدف پژوهش حاضر بررسی تاثیر جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی بر اهمال کاری با میانجیگری گرانباری نقش و طردشدگی در محل کار و تعدیلگری جنسیت در میان پرستاران می‌باشد.
روش کار: پژوهش حاضر از منظر هدف، کاربردی و از منظر نحوه جمع‌آوری اطلاعات، توصیفی از نوع همبستگی است. جامعه آماری پژوهش شامل پزشکان و پرستاران یکی از بیمارستان‌های سمنان می‌باشد. بر اساس نمونه‌گیری تصادفی ساده، 215 پرسشنامه توزیع شد و با استفاده از نرم‌افزارهای SPSS26 و SMART-PLS3 داده‌های پژوهش مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفتند. برای سنجش متغیرهای پژوهش از پرسشنامه رفتار شهروندی سازمانی اورگان و کانوفسکی(1989)، اهمال کاری بدیع و همکاران(1389)، گرانباری نقش ریلی(1982) و طردشدگی در محل کار فریس و همکاران(2008) استفاده شده است.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی بر گرانباری نقش  اهمال کاری تاثیر مثبت و معناداری دارد. همچنین گرانباری‌نقش بر اهمال کاری تاثیر مثبت و معناداری دارد. گرانباری نقش رابطه بین جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی و اهمال کاری را میانجیگری می‌کند. جنسیت رابطه بین جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی و گرانباری نقش را تعدیلگری می‌کند. همچنین رابطه بین جنبه تاریک رفتارشهروندی سازمانی و طردشدگی در محل کار به صورت منفی و معنادار بود که نشان از رد فرضیه پژوهش باشد. بین متغیر طردشدگی در محل کار و اهمال کاری هیچ ارتباط معناداری مشاهده نگردید. جنسیت رابطه بین جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی بر اهمال کاری و طردشدگی در محل کار را تعدیلگری نمی‌کند.
نتیجه‌گیری: رفتار شهروندی سازمانی از طریق افزایش نقش برای کارکنان می تواند منجر به گرانباری نقش گردد و از این طریق بر اهمال‌کاری کارکنان تاثیر بگذارد. همچنین از آنجایی که زنان بیشتر در رفتارهای شهروندی سازمانی مشارکت دارند، حجم کاری برای آنها بیشتر از مردان می‌باشد و گرانباری نقش بیشتری را متحمل می‌شوند.
 
واژه‌های کلیدی: جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی، اهمال‌کاری، گرانباری نقش، طردشدگی در محل کار
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1403/3/13 | پذیرش: 1403/3/20 | انتشار: 1402/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rastgar A, Bagheri Garbollagh H, Tabrizian F. Investigating the Effect of the Dark Role of Organizational Citizenship Behavior on Procrastination with the mediation of role Overload and Ostracism in the Workplace and moderating Gender (Case Study: Semnan Hospital). مدیریت پرستاری 2023; 12 (4)
URL: http://ijnv.ir/article-1-1089-fa.html

رستگار عباسعلی، باقری قره بلاغ هوشمند، تبریزیان فاطمه زهرا. بررسی تاثیر جنبه تاریک رفتار شهروندی سازمانی بر اهمال کاری با میانجیگری گرانباری نقش و طردشدگی در محل کار و تعدیلگری جنسیت ( مورد مطالعه: یکی از بیمارستان‌های آموزشی سمنان). فصلنامه مديريت پرستاري. 1402; 12 (4)

URL: http://ijnv.ir/article-1-1089-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4657