[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 2 - ( 6-1394 ) ::
جلد 4 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
نسبت پرستار به بیمار و پیامدهای آن در نوزادان و پرستاران بخش های مراقبت ویژه نوزادان
خانم الهه دشتی1، دکتر مریم رسولی*، خانم لیلا خانعلی مجن1، خانم اسماء پورحسین قلی3، خانم اعظم شیرین آبادی فراهانی1، خانم فاطمه سروی3
1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، rassouli.m@gmail.com
3- دانشکده پیراپزشکی، گروه آمار زیستی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (9066 مشاهده)

مقدمه: بخش مراقبت ویژه نوزادان، بخشی حساس به مراقبت های پرستاری است که نسبت بیمار به پرستار در این بخش می تواند بر کیفیت مراقبت اثر گذاشته و پیامدهایی مانند بستری مجدد نوزادان نارس شده و یا خستگی و رضایت شغلی پرستاران را به همراه داشته باشد. هدف : بررسی نسبت بیمار به پرستار در بخش مراقبت ویژه نوزادان و پیامدهای آن در نوزادان نارس و پرستاران بوده است. مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی همبستگی با نمونه گیری از( 80 پرستار و 245 نوزاد نارس) در بخش های مراقبت ویژه نوزادان در سه بیمارستان منتخب در تهران (1393) انجام شده است. پیامدهای در مورد پرستاران با ابزارهای"مقیاس خستگی پرستاران" رسولی و همکاران (1391) و "شاخص توصیف شغل" اسمیت و همکاران (1969) برای رضایت شغلی مورد بررسی قرار گرفتند.روایی محتوی و پایایی آنها با همسانی درونی برای هر دو ( 92/0=&alpha ) به دست آمد. پیامدها در مورد نوزادان، بستری مجدد ظرف مدت یک ماه پس از ترخیص بود که توسط تماس تلفنی با والدین پیگیری شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS17 با آزمون های کای دو، تی، کروسکال والیس ، من ویتنی ، رگرسیون خطی و لجستیک تجزیه و تحلیل شدند(.05/0 =&alpha). یافته ها: در مجموع، میانگین نسبت پرستار به بیمار در بیمارستان های مورد مطالعه 018/0  28/0 بود (یک پرستار به ازای بیش از 4 نوزاد). نسبت پرستار به بیمار در آزمون های رگرسیون ارتباط آماری معنی داری با بستری مجدد نوزادان نارس (051/0=P) و خستگی پرستاران (055/0=P) نداشت؛ ولی رضایت شغلی پرستاران به طور معنی داری با نسبت پرستار به بیمار مرتبط بود به طوری که به ازای هر یک واحد افزایش در نسبت پرستار به بیمار، رضایت شغلی پرستاران به میزان 58/9 نمره افزایش یافت (001/0=P). نتیجه گیری: نسبت بیمار به پرستار به عنوان یکی از عوامل موثر بر رضایت شغلی پرستاران است که میتواند برای کسب رضایت پرستاران مورد توجه مدیران پرستاری قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: نسبت بیمار به پرستار، نسبت پرستار به بیمار، نوزاد نارس، بستری مجدد، رضایت شغلی، خستگی پرستار
متن کامل [PDF 695 kb]   (1853 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dashti E, Rassouli M, Khanali Mojen L, Puorhoseingholi A, Shirinabady Farahani A, sarvi F. Patient-to-nurse staffing ratios and its outcomes on nurses and premature infants in NICUs . مدیریت پرستاری. 2015; 4 (2)
URL: http://ijnv.ir/article-1-306-fa.html

دشتی الهه، رسولی مریم، خانعلی مجن لیلا، پورحسین قلی اسماء، شیرین آبادی فراهانی اعظم، سروی فاطمه. نسبت پرستار به بیمار و پیامدهای آن در نوزادان و پرستاران بخش های مراقبت ویژه نوزادان. فصلنامه مديريت پرستاري. 1394; 4 (2)

URL: http://ijnv.ir/article-1-306-fa.htmlدوره 4، شماره 2 - ( 6-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106