[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( 9-1391 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 9-18 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر اجرای برنامه بهسازی سوپروایزران با روش مبتنی بر شواهد بر عملکرد مراقبتی پرستاران
مریم سلمانی‌مود، ربابه معماریان ، زهره ونکی
استادیار گروه پرستاری دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران
چکیده:   (12847 مشاهده)

مقدمه: اولین و مهمترین عامل در بهبود کیفیت مراقبت، ارزشیابی فعالیتهای پرستاران در ارائه مراقبت پرستاری به بیماران متناسب با استانداردها و شواهد است.

هدف: هدف از این پژو هش، تعیین تأثیر اجرای برنامه بهسازی سوپروایزران به روش مبتنی بر شواهد بر عملکرد پرستاران بخشهای داخلی میباشد.

مواد و روشها: این پژوهش از نوع نیمه تجربی است که در سال 1390 در یکی از بیمارستانهای آموزشی بیرجند انجام شده است. نمونههای پژوهش پرستاران بخشهای داخلی بودند که به روش تمام شماری انتخاب شدند (24 نفر گروه آزمون و 19 نفر گروه کنترل) که عملکرد مراقبتی آنان به وسیله چک لیست مشاهدهای بر روی بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه و سکته مغزی (در هر گروه قبل و بعد از مداخله 50 نفر) که به روش غیر تصادفی انتخاب شدند، اندازهگیری شد. روایی آن از طریق روایی محتوی و پایایی آن از طریق پایایی هم زمان (90%= r) بررسی شد. برنامه بهسازی سوپروایزران به روش مبتنی بر شواهد شامل 5 مرحله: طراحی سؤال بالینی، یافتن بهترین منابع، اعتبار سنجی منابع، اجرای بهترین منبع همراه با تجارب بالینی و ارزشیابی نتایج بود که به مدت 4 ماه انجام شد. دادهها قبل و بعد از مداخله در دو گروه در سه نوبت مشاهده توسط همکار پژوهشگر گردآوری شد و از طریق نرم افزار SPSS16 و آزمونهای منویتنی و کایدو مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفتند.

یافتهها: در این پژوهش پرستاران و بیماران در هر دو گروه از لحاظ ویژگیهای فردی یکسان بودند (05/0<P). میانگین عملکرد پرستاران در زمینه مراقبت عمومی و اختصاصی از بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه و سکته مغزی در دو گروه بعد از مداخله با انجام آزمون آماری من ویتنی تفاوت معناداری را نشان داد (05/0>P).

نتیجهگیری: استفاده از این برنامه به عنوان یک الگوی کاربردی، اثربخش و قابل اجرا در برنامه بازآموزی پرسنل پرستاری به مسئولین بازآموزی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توصیه میگردد.

واژه‌های کلیدی: بهسازی پرسنل، سوپروایزر بالینی، COPD، CVA، مراقبت مبتنی بر شواهد، عملکرد مراقبتی پرستاران
متن کامل [PDF 624 kb]   (1495 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۴/۴ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salmani Mud M, Memarian R, Vanaki Z. Effect of implementation staff development program based on evidences for supervisors on nurses, practice. مدیریت پرستاری. 2012; 1 (3) :9-18
URL: http://ijnv.ir/article-1-87-fa.html

سلمانی‌مود مریم، معماریان ربابه، ونکی زهره. تأثیر اجرای برنامه بهسازی سوپروایزران با روش مبتنی بر شواهد بر عملکرد مراقبتی پرستاران. فصلنامه مديريت پرستاري. 1391; 1 (3) :9-18

URL: http://ijnv.ir/article-1-87-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( 9-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3708