[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( 9-1391 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 37-45 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کیفیت مستندات پرستاری و عوامل موثر بر آن در بخشهای داخلی- جراحی
مدینه جاسمی ، علیرضا محجل اقدم، آزاد رحمانی، فرحناز عبدالله‌زاده، وحید زمان‌زاده
دانشجوی دکتری پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
چکیده:   (15483 مشاهده)

مقدمه: مستندات پرستاری نشانه اجرای مراقبتهای پرستاری است. رعایت اصول صحیح در ثبت میتواند در حفظ جان بیمار و امنیت پرستار نقش مؤثری داشته باشد.

هدف: این پژوهش جهت تعیین کیفیت مستندات و شناسایی عوامل مؤثر بر آن در بخشهای داخلی جراحی انجام شده است.

مواد و روشها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع همبستگی است که در سال 1389 انجام شده است. نمونههای پژوهش شامل 170پرستار بخشهای داخلی جراحی بیمارستانهای آموزشی تبریز بودند که از طریق تمام شماری انتخاب شدند. همچنین دوهزار و چهل مستند در چهار حیطه گزارش پرستاری، جذب و دفع، علائم حیاتی و اقدامات دارویی به شیوه تصادفی ساده انتخاب شده و با استفاده از چک لیست مشاهدهای مستندات بررسی شدند که پایایی چک لیست مشاهدهای توسط ضریب توافق بین مشاهدهگران معادل 88‌% محاسبه شد. آگاهی و نگرش پرستاران در خصوص مستندات پرستاری و نیز نگرش آنان در خصوص کیفیت عوامل مدیریتی مؤثر بر مستندات پرستاری با استفاده از پرسشنامه مورد سنجش قرار گرفت. پایایی پرسشنامه نگرش توسط آزمون مجدد معادل90/0، عوامل مدیریتی 91/0=r و پایایی پرسشنامه دانش از طریق آزمون کودرریچاردسون 21 معادل 97/0 محاسبه شد. روایی تمامی ابزارها با استفاده از روایی محتوا بررسی گردید. برای تجزیه و تحلیل از آزمونهای آماری همبستگی پیرسون، آزمون تی و ANOVA در برنامه  SPSS13 استفاده شد.

یافتهها: نتایج نشانداد که100‌% گزارشات پرستاری و علائم حیاتی از کیفیت متوسط و 9/85‌% اقدامات دارویی، 2/81‌% جذب و دفع مایعات از سطح کیفی مطلوب برخوردار بودند.1/85‌% پرستاران دارای آگاهی متوسط به مستندات و 5/99‌% نگرش مثبتی داشتند. 4/78‌% پرستاران کیفیت عوامل مدیریتی مؤثر را در حد متوسط میدانستند. بین کیفیت مستندات با سابقه کار پرستاران، نوع بخش، نوع بیمارستان (001/0> P)، جنس (003/0 = P) و سن (006/0= P) ارتباط معنادار آماری وجود داشت.

نتیجه‌گیری: با توجه به نقص قانونی اکثر مستندات در هر چهار حیطه و عدم توجه به فرآیند پرستاری در گزارشات، فراهمسازی امکانات آموزشی و حمایت مدیران مؤثر به نظر رسیده و توجه بیشتر مسئولین به این امر را میطلبد.

واژه‌های کلیدی: پرستاری داخلی جراحی، مستندات پرستاری، کیفیت مستندات پرستاری
متن کامل [PDF 591 kb]   (1484 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۶/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۲/۷/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jasemi M, Mohajal Aghdam A, Rahmani A, Abdollahzadeh F, Zamanzadeh V. Assessing quality of nursing documentations and effective factors on it in medical-surgical units. مدیریت پرستاری. 2012; 1 (3) :37-45
URL: http://ijnv.ir/article-1-97-fa.html

جاسمی مدینه، محجل اقدم علیرضا، رحمانی آزاد، عبدالله‌زاده فرحناز، زمان‌زاده وحید. بررسی کیفیت مستندات پرستاری و عوامل موثر بر آن در بخشهای داخلی- جراحی. فصلنامه مديريت پرستاري. 1391; 1 (3) :37-45

URL: http://ijnv.ir/article-1-97-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( 9-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه مدیریت پرستاری Quarterly Journal of Nursing Management
Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3708